Jak domowymi sposobami wyleczyć katar u dziecka?
Katar u dziecka to stan, który w trakcie sezonu jesienno-zimowego pojawia się co najmniej kilkukrotnie, a w wielu przypadkach znacznie częściej. Z katarem jednak można bardzo skutecznie walczyć, także domowymi sposobami. Warto je poznać.
Katar u dziecka – walczyć czy się z tym pogodzić?
Są tacy, którzy dalej powtarzają, że katar leczony trwa 7 dni, nieleczony – tydzień. Wydaje się jednak, że podejście pod hasłem „samo przejdzie”, nie jest dobrym rozwiązaniem. Dziecko, które ma katar, męczy się, nie może swobodnie oddychać, nie wysypia się, jest rozdrażnione, a przede wszystkim dalej roznosi bakterie i wirusy. Warto więc zrobić wszystko, aby pozbyć się nieżytu nosa możliwie jak najszybciej. Tego typu infekcja nie jest wcale tak trudna do zwalczenia, jak mogłoby się początkowo wydawać. Trzeba tylko znać odpowiednie sposoby. Wiele z tych domowych jest w stanie naprawdę skutecznie i szybko zadziałać.
Domowe sposoby na katar
Sposoby na katar u dziecka są bardzo różne. Nie musisz od razu próbować wszystkiego. Warto sprawdzać, testować, co działa, do czego dziecko łatwiej przekonać. Z pewnością bardzo dobrym sposobem są stosowane różnorodnie olejki eteryczne, przede wszystkim olejek tymiankowy, z oregano, goździkowy, miętowy – wszystkie o silnym działaniu przeciwzapalnym, spora część o działaniu rozrzedzającym wydzielinę, bakteriobójczym, a przy tym wzmacniającym organizm. Bardzo dobrze sprawdza się połączenie olejków eterycznych, np. tego z jodły himalajskiej lub jodły białej z podgrzaną solą himalajską. Takie inhalacje świetnie działają na walkę z katarem.
- Dla odważnych mamy propozycję w postaci gałganka Aliny, czyli zawiniątka z gazy, w środku której znajduje się co najmniej kilka rozgniecionych ząbków czosnku. Taki gałganek wieszamy nad łóżkiem dziecka w odległości około 2-3 metrów od głowy malucha.
- Bardzo dobrze sprawdzają się rozgrzewające napary różnego rodzaju. Niezaprzeczalnym hitem jest jednak syrop z bzu, który świetnie wzmacnia organizm i pomaga pozbyć się infekcji w początkowej jej fazie.
- Gorąca kąpiel z dodatkiem soli wzbogaconej olejkami eterycznymi to także świetny sposób na katar. Nie tylko genialnie rozgrzewa, ale pomaga także rozrzedzić zalegającą w drogach oddechowych wydzielinę i szybciej się jej pozbyć.
- Cenną pomocą okażą się także domowe maści rozgrzewające. Możesz także olejki eteryczne połączyć z olejami bazowymi i wetrzeć w klatkę piersiową, kark i stópki dziecka.