Jak skutecznie zlokalizować wyciek?
Zużycie materiałów, rozszczelnienie, niestaranne wykonanie, nieuwaga – przyczyn wycieków wody jest wiele. Niezależnie od powodu, ważne jest szybkie i precyzyjne określenie miejsca wycieku i podjęcie działań. W naszym interesie jest bezinwazyjna lokalizacja wycieków, a do takiej niezbędny jest specjalistyczny sprzęt oraz doświadczeni fachowcy, którzy posługują się wieloma metodami, każdorazowo dobierając tę lub te najbardziej skuteczne w danym przypadku. Tak właśnie działają technicy z Dry-Home, którzy poza usługą wykrywania wycieków m.in. przeprowadzają również osuszanie, odgrzybianie czy dezynfekcję. Jakimi metodami posługują się specjaliści od wykrywania wycieków? Przyjrzyjmy się bliżej kilku z nim.
Metoda termowizyjna
Metoda termowizyjna często znajduje zastosowanie w wykrywaniu wycieków wody ciepłej w instalacjach wewnętrznych, zwłaszcza gdy dostęp do miejsca wycieku jest utrudniony. Kamera inspekcyjna na podczerwień jest pomocna w wykrywaniu nie tylko ukrytych wycieków, ale również wilgoci, do której nie można dotrzeć fizycznie przy pomocy mierników wilgotności. Dzięki kamerom możliwa jest identyfikacja nawet niewielkich różnic temperatur na powierzchniach różnych materiałów. Cieplejsze i zimniejsze obszary stają się źródłem informacji dotyczącej wystąpienia przecieku.
Próba gazowa
Metoda ta jest szczególnie przydatna, gdy zachodzi potrzeba cyklicznego kontrolowania szczelności instalacji wodno-kanalizacyjnej. W trakcie wykonywania badania gaz znacznikowy wprowadzany zostaje do rurociągu. Cząsteczki gazu przedostają się przez niewidoczne dla oka nieszczelności. Gdy gaz przedostaje się na powierzchnię, pokonując po drodze materiały budowlane, wykrywany jest dzięki detektorowi. Nowoczesne detektory cechuje bardzo wysoka czułość i umożliwiają one wykrywanie nawet najmniejszych nieszczelności.
Kamery endoskopowe
Kamery endoskopowe sprawdzają się zwłaszcza tam, gdzie niemożliwe okazuje się być przeprowadzenie badania przy pomocy standardowych narzędzi. Znajduje zastosowanie w domach i mieszkaniach, ale również na dużych powierzchniach. Przy jego pomocy wykrywane są przecieki w wąskich rurach i ciasnych przestrzeniach.
Próba ciśnieniowa
Dzięki tej metodzie możliwe jest dokonanie precyzyjnej oceny stanu technicznego rurociągów. Specjaliści korzystają z niej np. w sprawdzeniu nowych instalacji, które mają zostać oddane do użytkowania oraz takich, które zostały już naprawione po wykryciu nieszczelności w celu określenia, czy prace naprawcze zostały wykonane prawidłowo i nieszczelność została usunięta. Próba ciśnieniowa wykorzystywana jest do sprawdzania różnego typu instalacji, w tym centralnego ogrzewania, instalacji gazowej czy sanitarnej.
Z tych i innych metod korzystają fachowcy z Dry-Home, którzy specjalizują się w wykrywaniu wycieków i osuszaniu od lat realizując te usługi na terenie Warszawy, Poznania, Krakowa i Wrocławia.