Dom i ogród

Jaki piec na pellet z podajnikiem wybrać?

Wybór sposobu ogrzewania domu nie może być pochopny. Jedną z opcji jest piec na pellet, który gwarantuje ekologiczne ogrzewanie. Wygodnym rozwiązaniem będą modele z podajnikiem. Dostarczają one paliwa do kotła samodzielnie, dzięki czemu ich obsługa jest ograniczona do minimum.

Dla kogo jest odpowiedni piec na pellet?

Kotły na pellet są przeznaczone przede wszystkim dla osób, które nie mają dostępu do gazu ziemnego i chcą ograniczyć koszty ogrzewania poprzez używanie paliw stałych, lecz nie odpowiada im wybór węgla kamiennego. Pellet emituje mniej zanieczyszczeń do atmosfery niż węgiel i cechuje się wyższą efektywnością energetyczną. Obecnie dostępne są kotły c.o. 5 klasy z europejskimi certyfikatami Ecodesign, które spełniają najwyższe wymagania energetyczno-emisyjne.

Dlaczego warto wybrać piec na pellet z podajnikiem?

Wydajność kotła na pellet zależy w dużej mierze od jakości materiału opałowego. By była ona jak najwyższa, należy zadbać o właściwe warunki przechowywania pelletu. Im bardziej będzie wilgotny, tym niższa będzie jego wartość opałowa. Właśnie dlatego przestrzeń, w którym jest magazynowany, musi być sucha i wentylowana. Atutem kotłów na pellet jest łatwość obsługi i instalacji. To świetna opcja dla osób, które chcą obniżyć koszty ogrzewania i usprawnić ten proces. Piec z podajnikiem pobiera materiał opałowy samodzielnie, w związku z czym konieczne jest jedynie uzupełnianie pelletu co kilka dni i systematyczne czyszczenie. Nowoczesne instalacje są również zautomatyzowane w kwestii czyszczenia. Wpływa to na zmniejszenie ilości popiołu. Kotłownia jest więc czystsza, a ogrzewanie bardziej efektywne, przy jednoczesnym zminimalizowaniu emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Składowanie pelletu również nie wiąże się z nadmiernymi zanieczyszczeniami – pozostaje po nim jedynie łatwy do usunięcia kurz drzewny.

Jak wybrać piec na pellet?

Przed zakupem pieca na pellet należy zwrócić uwagę na certyfikaty potwierdzające jego bezpieczeństwo. Istotne są też parametry techniczne, takie jak:

  • pojemność pojemnika na popiół i częstotliwość jego usuwania (na ogół należy czyścić pojemnik do czterech razy w roku),
  • żywotność rur,
  • system czyszczenia rur,
  • właściwości palnika,
  • moc kotła – nie warto kupować urządzenia o mocy większej niż obliczona w projekcie domu.

Wybór pieca z podajnikiem jest wygodny, ponieważ w ich przypadku nie trzeba dysponować tak dużą powierzchnią kotłowni jak przy innych modelach. Warto pamiętać też o tym, że najtańsze urządzenia niekoniecznie oferują obsługę automatycznych systemów działania. Obecnie dostępne są dwa rodzaje automatycznych podajników:

  • ślimakowy – to rozwiązanie najpopularniejsze, materiał grzewczy z zasobnika do komory spalania jest podawany za pomocą obracającej się wewnątrz urządzenia śruby; pracę nadzoruje sterownik; spalanie odbywa się od góry, ta opcja emituje mniej spalin do atmosfery,
  • tłokowy – wykorzystuje sterownik określający konkretną dawkę podawanego paliwa, tłok przemieszcza paliwo do komory spalania i cofa się, by pobrać kolejną porcję aż do wyłączenia urządzenia lub wyczerpania paliwa.

Podsumowanie

Kupując piec na pellet warto zdecydować się na model z podajnikiem. Pozwala on ograniczyć rolę człowieka do minimum i sprawdza się na niewielkich przestrzeniach.

Redakcja InfoMax

InfoMax to ludzie z pasją. Naszym codziennym zadaniem jest dostarczanie wiadomości i ciekawostek na różne tematy. W InfoMax uzyskasz informacje na interesujące Cię tematy, niezależnie od tego, czy szukasz informacji o dziecku, pracy, modzie czy zdrowiu.

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *