Jak się wyróżnić w tłumie, czyli o niebanalnym ozdabianiu szkolnych zeszytów
W sklepach papierniczych i hipermarketach można zakupić zeszyty z różnymi wzorami okładek. Są na nich koty, bohaterowie kreskówek, samochody lub akcesoria młodzieżowe, takie jak piłka nożna lub deskorolka. Rzadko się zdarza, by okładki zachwyciły nasze artystyczne dusze swoją oryginalnością. Aż chciałoby się samemu stworzyć małe arcydzieło, wyróżniające się w tłumie kolorowych, aczkolwiek nieciekawych zeszytów.
Spis treści
Scrapbooking – sztuka tworzenia niebanalnych przedmiotów
Scrapbooking, jak sama nazwa wskazuje, to ozdabianie książek i albumów ze zdjęciami. Ta artystyczna sztuka dotyczy jednak wszystkiego, na co da się naklejać i ozdabiać. Jedynymi ograniczeniami są tylko i wyłącznie wyobraźnia oraz dostępność materiałów. Często bywa wręcz na odwrót: widząc materiały do tworzenia scrapbookingu, uruchamiamy wyobraźnię i z banalnych okładek, kawałka tekturki lub ramki potrafimy wyczarować prawdziwe arcydzieła. Z pomocą przychodzą tu sklepy internetowe, które oferują zarówno bogaty wybór materiałów do wykonania scrapbookingu, jak i bardziej zaawansowane narzędzia, takie jak wykrojniki, pęsety czy precyzyjne nożyczki. Na przykład znany wśród osób, które lubią scrapbooking sklep https://zielonekoty.pl/, posiada w swojej ofercie kilkaset różnych wzorów papierów do scrapbookingu. Jest więc w czym wybierać.
Jakie materiały przydadzą się do ozdobienia zeszytu
Do ozdabiania zeszytu trzeba podejść jednocześnie na dwa sposoby: artystycznie i praktycznie. Zeszyty, które będą noszone w plecaku, muszą być oklejone płaskimi elementami, które będą ściśle przylegać do okładki i nie będą się odrywać. Pamiętniki, które pozostaną w szufladzie lub na biurku mogą posiadać wypukłe formy, takie jak wstążeczki, drewniane scrapki lub wielowarstwowe naklejki.
Podstawowym materiałem, który nie tylko przesłoni w całości banalną okładkę, ale również ją usztywni, jest papier do scrapbookingu. Odpowiednia do obklejania grubość sprawia, że papier nie będzie się łamał, tylko obtoczy naszą okładkę wybranym przez nas tłem. Można również pominąć papier – tło i od razu naklejać elementy, jednak efekt będzie mniej zadowalający.
Po nadaniu motywu przewodniego w postaci tła przystępujemy do naklejania pozostałych elementów. Zarówno gotowe naklejki, jak i papierowe elementy, które dopiero trzeba wyciąć, można planować, przykładać, a następnie kleić, jak tylko się podoba. Najlepiej zastosować profesjonalne kleje, które gwarantują dobrą przyczepność. Tradycyjne, szkolne nie zawsze dadzą radę i naklejone elementy mogą się odkleić. Artystyczną pracę można zakończyć od razu po naklejeniu wszystkich elementów. Można również wykończyć nasze arcydzieło, dodając akcenty z brokatu lub zaznaczając ramki ozdobnymi mazakami.
Scrapbooking – zaimponuj innym pomysłowością
Scrapbooking to sztuka kreatywności, którą możemy wykorzystać w wielu okolicznościach. Od ozdobienia zeszytów na nowy rok szkolny, poprzez samodzielne wykonanie kartki okolicznościowej po stworzenie własnoręcznie prezentu na urodziny dla przyjaciółki. Uwaga! Scrapbooking uzależnia!