Problemy kobiet po 60 roku życia – poznaj najczęstsze z nich
Starzenie się organizmu związane jest z licznymi zmianami fizycznymi i psychicznymi. Do tego dochodzi jeszcze większe ryzyko zachorowania na niektóre choroby. Jest to więc czas, kiedy szczególnie trzeba dbać o regularne badania lekarskie – wcześniejsze wykrycie schorzenia i zastosowanie właściwego leczenia poprawi jakość życia kobiet po 60. Jakie są najczęstsze problemy kobiet w tym wieku?
Spis treści
Nietrzymanie moczu
Jest to problem, który może dotyczyć już młodszych kobiet, ale niewątpliwe to wiek przyczynia się do pojawienia tej choroby. Wraz ze starzeniem się organizmu, mięśnie dna macicy w wyniku przede wszystkim zmian hormonalnych stają się coraz słabsze i mniej elastyczne, a to jest przyczyną wysiłkowego nietrzymania moczu w codziennych sytuacjach, np. przy kichaniu, śmianiu się, a z czasem nawet przy zmianie pozycji. Oczywiście do choroby tej przyczyniają się także przebyte ciąże i inne czynniki. Doraźnie pomogą wkładki na nietrzymanie moczu, ale tak naprawdę konieczne jest zastosowanie właściwego leczenia, ponieważ schorzenie to można z powodzeniem wyleczyć.
W przypadku nietrzymania moczu najgorszym wyborem jest ukrywanie problemu przed lekarzem – im wcześniej zostanie zdiagnozowana choroba, tym większa szansa na jej wyleczenie, co wpływa również na kondycję psychiczną starszej osoby. Nieleczone nietrzymanie moczu prowadzi do samotności i alienacji, ponieważ chora osoba unika sytuacji, gdy może dojść do popuszczenia – wkładki na nietrzymanie moczu są dobrym rozwiązaniem na początku, ale z czasem mogą okazać się niewystarczające.
Spowolniony metabolizm i przybieranie na wadze
Wraz z wiekiem spowalnia również kobiecy metabolizm. Zdecydowanie można to zaobserwować już po 40 roku życia. Wynikiem tego jest stopniowe przybieranie na wadze, co z czasem prowadzi do sporej nadwagi i otyłości. Przyczynia się do tego również niezdrowy styl życia oraz brak ruchu. Jednak nie same nadprogramowe kilogramy są najgorsze – otyłość jest przyczyną bardzo wielu innych i poważnych chorób, takich jak miażdżyca tętnic, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, osteoporoza, przewlekła obturacyjna choroba płuc, choroby reumatyczne czy onkologiczne. Kobiety z nadwagą są także bardziej narażone na nietrzymanie moczu. Tak więc utrzymywanie prawidłowej masy ciała, umiarkowany ruch i zdrowa dieta zdecydowanie mogą przyczynić się do tego, że kobieta po 60 roku życia wciąż będzie czuć się dobrze, a ryzyko poważnych chorób będzie znacznie mniejsze.
Problemy związane z psychiką
Starzenie się, w tym menopauza, to także czynniki, które mogą wpływać na kondycję psychiczną kobiet po 60 roku życia. Może pojawić się spadek libido, depresja, chroniczne zmęczenie czy bezsenność. Dodatkowo takie choroby jak nietrzymanie moczu mogą jeszcze bardziej nasilać te problemy, alienować i zaniżać poczucie własnej wartości. Dlatego nie tylko doraźne środki, takie jak wkładki na nietrzymanie moczu należy stosować, ale przede wszystkim wdrożyć odpowiednie leczenie, które znacznie podniesie jakość życia każdej kobiety w wieku emerytalnym.