Narzędzie chirurgiczne, które jest niezbędne do pracy
Gama instrumentów dostępnych do użycia podczas zabiegu chirurgicznego jest niezwykle szeroka. Każde narzędzie chirurgiczne posiada swoje przeznaczenie i odmienną charakterystykę. Niektóre z nich służą do wykonywania nacięć, podczas gdy inne są wykorzystywane do przytrzymywania tkanek. Jakie narzędzia chirurgiczne są jednak wręcz niezbędne do pracy chirurga?
Spis treści
Narzędzia chirurgiczne jednorazowe a wielorazowe
W medycznym środowisku toczy się wiele dyskusji wokół jednorazowych i wielorazowych narzędzi chirurgicznych. Każda operacja, jak i prosty zabieg chirurgiczny, wymaga odpowiedniego przygotowania instrumentów – tutaj należy podjąć decyzję, z jakiego rodzaju narzędzia będzie korzystał chirurg.
Narzędzia chirurgiczne jednorazowe zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa – u każdego pacjenta używany jest nowy instrument, dzięki czemu prawdopodobieństwo jego zanieczyszczenia lub niewłaściwego wysterylizowania jest wręcz zerowe. Dodatkowo, umożliwiają szybsze przeprowadzanie zabiegów, ponieważ zapakowane w szczelne opakowania narzędzia są gotowe do natychmiastowego użycia.
Na narzędzia wielorazowe warto postawić wtedy, gdy mamy dostęp do sterylizatorni. Charakteryzują się one wysoką jakością – odpowiedni materiał ich wykonania zapewnia, że nie zobaczymy żadnych oznak korozji nawet po wielokrotnej sterylizacji. Niezależnie jednak od tego, czy instrument medyczny jest wielorazowy, czy może nadaje się do jednorazowego użytku, powinien zostać stworzony z myślą o specjalistach, którym zależy na odpowiednim sprzęcie. Narzędzia chirurgiczne to w końcu podstawowe wyposażenie sal zabiegowych oraz bloków operacyjnych – muszą charakteryzować się wysoką jakością.
Narzędzia chirurgiczne – które są niezbędne?
Przyrządy chirurgiczne można pogrupować według ich funkcji. Narzędzia chirurgiczne tnące obejmują nożyczki, ostrza chirurgiczne oraz skalpele, natomiast te służące do chwytania lub trzymania – kleszcze hemostatyczne oraz tkankowe. Są również instrumenty umożliwiające odsuwanie od siebie anatomicznych struktur w trakcie operacji, jak i podtrzymywania i ochrony wewnętrznych narządów – między innymi haki chirurgiczne. Których narzędzi nie może zabraknąć w pracy chirurga?
Skalpele
Skalpel chirurgiczny to swego rodzaju symbol zawodu chirurga – to jedno z najwcześniej powstałych narzędzi chirurgicznych. Bardzo ostry nożyk charakteryzuje się niewielkim rozmiarem. Jest zbudowany z uchwytu oraz ostrza. Medycy wykorzystują go do precyzyjnego cięcia tkanek miękkich. Noże chirurgiczne dostępne są w różnych kształtach, dlatego też chirurdzy mogą dobrać je odpowiednio do swych potrzeb.
Nożyczki chirurgiczne
Wymieniając narzędzia chirurgiczne niezbędne do pracy, nie można zapomnieć o nożyczkach – mogą się one różnić kształtem końcówek, szerokością oraz długością ostrzy. Są one wykonywane z tytanu lub stali chirurgicznej, dzięki czemu są podatne zarówno na sterylizację, jak i dezynfekcję. Medycy używają ich do cięcia i preparowania tkanek oraz szwów.
Kleszczyki chirurgiczne
To narzędzie chirurgiczne wyglądem może odrobinę przypominać nożyczki – są one nawet trzymane w podobny sposób. Nie służą one jednak do cięcia, a zamykania światła naczynia krwionośnego czy też jelita. Kleszczyki charakteryzują się gładkimi końcówkami oraz poprzecznymi żłobieniami od wewnętrznej strony. Posiadają również zatrzask, który pozwala medykowi na skoagulowanie czy podwiązanie krwionośnego naczynia.
Pęsety chirurgiczne
Pęsety chirurgiczne, zwane również pincetami czy szczypczykami, to narzędzie o szerokim zastosowaniu, które jest niezbędne w pracy chirurga. Znajdują swe zastosowanie tam, gdzie wymagane jest podtrzymywanie elementów, których ze względów higienicznych i kwestii precyzji działania nie można bezpośrednio dotykać palcami. Sprawdzają się między innymi do podtrzymywania brzegów skóry podczas zakładania szwów.
Imadła chirurgiczne
Głównym zadaniem imadeł chirurgicznych, znanych również jako igłotrzymacze, jest podtrzymywanie igły podczas chirurgicznego szycia. Sprawdzają się także podczas wiązania końcówek nici chirurgicznych. Są zbudowane ze szczęk trzymających igłę, zawiasu oraz uchwytu. To, jak chirurgowi będzie się prowadziło igłę, zależy właśnie od tego, jaki igłotrzymacz zdecyduje się wybrać.