Inne

Problemy kardiologiczne u psa – jak je zdiagnozować?

Ze względu na to, że choroby serca mogą być wrodzone lub nabyte, problemy kardiologiczne występują zarówno u szczeniąt, jak i młodszych bądź starszych psów. Ich objawy nie zawsze są łatwo dostrzegalne, szczególnie jeśli nie wiemy, na co zwracać uwagę. Regularne sprawdzanie stanu zdrowia naszego pupila u weterynarza, w połączeniu z obserwacją zachowania zwierzęcia, pomoże nam wykryć lub zapobiec problemom serca u naszego psiego przyjaciela.

Wady serca wrodzone a nabyte

Problemy kardiologiczne u psa możemy podzielić na wady wrodzone oraz nabyte. Te pierwsze są wynikiem nieprawidłowego rozwoju serca u płodu. Zazwyczaj są to wady pojedyncze i objawiają się w pierwszych miesiącach lub latach życia zwierzęcia, chociaż niekiedy pies boryka się z kilkoma z nich jednocześnie – wtedy jednak oznaki tego są dostrzegalne nawet w pieacrwszych dniach czy tygodniach od narodzin.

Podzastawkowe zwężenie aorty, ubytki w przegrodzie międzyprzedsionkowej lub międzykomorowej, jak i zastawkowe zwężenie tętnicy płucnej to najczęściej występujące problemy kardiologiczne u psa. Możemy do nich zaliczyć również przetrwały przewód tętniczy Botalla. Jednym z jego charakterystycznych objawów jest szmer skurczowo-rozkurczowy, najbardziej słyszalny w lewej podobojczykowej okolicy. W trosce o bezpieczeństwo i zdrowie naszego psiego towarzysza warto zapoznać się ze wszystkimi objawami oraz możliwościami leczenia tej wady. Koniecznie dowiedz się więcej – przychodnianovet.pl.

Nabyte wady serca rozwijają się natomiast z wiekiem. Wśród ich przyczyn wymienia się infekcje wirusowe, a także bakteryjne. Pojawiają się one również w wyniku dysfunkcji tkanki mięśniowej czy różnego rodzaju degeneracji tkanek.

Problemy kardiologiczne u psa – jak się objawiają?

Niezależnie od tego, czy wada serca naszego pupila jest wrodzona czy nabyta, kluczowe jest wczesne zauważenie ich objawów. Aby jednak to zrobić, trzeba wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę.

Zmiana zachowania psa jest jednym z niepokojących sygnałów. Nie możemy zignorować nagłej utraty apetytu, niechęci do zabawy czy wręcz izolacji. Dodatkowo, zwierzęta z chorobami serca szybciej się męczą podczas zabaw czy spacerów – to alarmujący znak, szczególnie jeśli nawet po mniejszym wysiłku możemy zauważyć dyszenie. Trudności w oddychaniu wiążą się z problemami kardiologicznymi.

Kaszel, który nie ustępuje w ciągu kilku dni również jest czymś, co powinno nas zaniepokoić. Może on wynikać z ucisku dróg oddechowych przez powiększone serce czy też gromadzenia się płynu w płucach. Uporczywy kaszel musi być sprawdzony przez weterynarza, ponieważ może on doprowadzić nawet do omdleń psa!

Diagnozowanie problemów kardiologicznych u psa

Jeśli zauważysz u swego psiego przyjaciela którekolwiek z wymienionych wyżej objawów, koniecznie skontaktuj się z weterynarzem! Tylko dzięki odpowiednim badaniom będzie można stwierdzić, co dolega zwierzęciu.

Problemy kardiologiczne u psa diagnozuje się poprzez badanie fizykalne – słuchanie serca oraz płuc, jak również sprawdzanie ciśnienia czy badanie krwi. Informacji o częstotliwości pracy organu, jego rytmie i wewnątrzkomórkowym przewodnictwie impulsów elektrycznych dostarcza badanie EKG. Podczas niego weterynarz przyczepia elektrody do fałdów skóry na kończynach i klatce piersiowej psa. Jest to proces całkowicie bezbolesny oraz bezinwazyjny, może być stosowany do identyfikacji arytmii serca.

W celu diagnozy wady serca wykorzystuje się również echokardiogram – pozwala on na obejrzenie anatomicznej struktury mięśnia sercowego, a także komór, zastawek, przedsionków czy głównych naczyń krwionośnych. Dzięki echu serca możemy zobaczyć obraz organu na monitorze i w dowolnej chwili go zatrzymać czy zarejestrować.

Badanie radiologiczne również umożliwia diagnostykę problemów kardiologicznych u psa. Opiera się ono na technice obrazowania wykorzystującej promienie rentgenowskie. Wymaga ono chwilowego unieruchomienia zwierzęcia, dlatego może wymagać wprowadzenia go w narkozę – wynika to z konieczności odpowiedniego ułożenia psa do zdjęcia.

Redakcja InfoMax

InfoMax to ludzie z pasją. Naszym codziennym zadaniem jest dostarczanie wiadomości i ciekawostek na różne tematy. W InfoMax uzyskasz informacje na interesujące Cię tematy, niezależnie od tego, czy szukasz informacji o dziecku, pracy, modzie czy zdrowiu.

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *