Przychodnie w Łodzi – nie na NFZ. Czym się charakteryzują?
Prywatne przychodnie są bardzo dobrą alternatywą dla publicznej opieki zdrowotnej. W Polskim systemie zdrowotnym od zawsze panowało przekonanie, że Narodowy Fundusz Zdrowia to jedyne słuszne wyjście i jedyna słuszna opcja w dążeniu do osiągnięcia pełnej sprawności psychofizycznej. W rzeczywistości jednak publiczna służba zdrowia plasuje się na niskim miejscu, w porównaniu do niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej. Niepubliczne przychodnie w Łodzi cieszą się więc dużym zainteresowaniem, szczególnie wśród – nastawionych na samorozwój – młodych osób. Co stoi za rosnącą popularnością płatnych usług zdrowotnych? Dlaczego publiczne przychodnie schodzą na dalszy plan?
Ah te kolejki…
Nasz dyskurs na temat przychodni zacznijmy od kolejek. Jak wiadomo, kolejki są nieodzowną częścią każdej przychodni, każdego szpitala i każdego urzędu. Kolejki są swego rodzaju organizacją, jednak w wielu przypadkach mogą wprowadzić zamęt. Taki zamęt widzimy właśnie w publicznych przychodniach, które oferują swoje usługi w ramach podpisanej umowy z NFZ. Kolejki zaczynają się już w momencie rejestracji w przychodni i ciągnął się jak kilometrowe węże, aż do samego końca podróży.
Służba zdrowia w Polsce w dużej mierze bazuje na świadczeniach NFZ, jednak jako obywatele mamy również dostęp do prywatnej opieki zdrowotnej. Prywatne przychodnie w Łodzi to zupełnie inna liga, czy też inny poziom. Na pewno nie spotkamy się z kolejkami, czy to przy rejestracji, czy przy wizycie właściwej. Duże znaczenie ma tutaj sposób umawiania się na wizyty. W prywatnych przychodniach możemy umówić się za pośrednictwem strony internetowej, telefonicznie lub osobiście, udając się po prostu na miejsce. W publicznych przychodniach medycznych z reguły trzeba niestety wybrać się osobiście na zapis. Takie placówki często nie mają rozbudowanej strony internetowej – strony www swoją drogą są nieodzowną częścią współczesnego społeczeństwa. Inna sprawa, jeżeli chodzi o kontakt telefoniczny.
Do placówek, które mają podpisaną umowę z NFZ, dodzwonienie się graniczy często z cudem, a my spotykamy się tylko z głuchym sygnałem w słuchawce. Dzieje się tak, dlatego, że pierwsze w kolejności brane są osoby obecne na miejscu w przychodni, są to najczęściej emeryci i renciści – telefony są przy tym dość często odrzucane, czy też ignorowane. W takim przypadku jesteśmy albo zdani na siebie w chorobie, albo możemy ratować się wizytą prywatną.
Opinie są na ten temat podzielone, jednak…
Inną, równie istotną cechą prywatnych przychodni, która dominuje nad publicznymi przychodniami, jest dostęp do wykwalifikowanej kadry medycznej i nowoczesnego sprzętu. Ogólnie rzecz biorąc, NFZ nie ma wystarczających funduszy na zagwarantowanie publicznym placówkom nowoczesnego sprzętu, dlatego często lekarze muszą operować na przestarzałych systemach. Prywatne przychodnie w Łodzi nie mają tego problemu. Z racji tego, że są to placówki całkowicie prywatne, bazujące na swoich zarobkach za usługi, stać je na najnowocześniejszy sprzęt, a tym bardziej na pracowników z wieloletnim doświadczeniem. Pracownicy są bardzo dobrze przeszkoleni, dlatego mogą zagwarantować fachową opiekę medyczną każdemu potrzebującemu.
Opinie na temat tego, która przychodnia jest lepsza, są podzielone. Niemniej jednak trzeba tutaj wziąć pod uwagę kilka kluczowych kwestii. Brak kolejek, wykwalifikowana kadra medyczna i nowoczesny sprzęt, to tylko kilka z wielu zalet prywatnych przychodni. Do tego wszystkiego dochodzi również czas wizyty. Wizyta w placówce prywatnej odbędzie się po zaledwie kilku godzinach lub dniach, jeżeli jest dużo osób chętnych do jednego specjalisty. Dla porównania, w publicznych obiektach świadczących usługi medyczne, na wizytę do specjalisty często trzeba czekać tygodnie, jak nie miesiące, a i tak w końcu można spotkać się z odmową. Dlatego rozwiązaniem na te wszystkie bolączki, które najbardziej uderzają w młode osoby, które dopiero weszły w dorosłość, są prywatne przychodnie w Łodzi – wizyty specjalistyczne dostępne od ręki.