Jak medycyna holistyczna może poprawić funkcjonowanie organizmu?
Całościowe spojrzenie na sposób funkcjonowania organizmu jest podejściem stosowanym w medycynie naturalnej. To zwracanie uwagi nie tylko na dolegliwości fizyczne, ale także problemy w sferze samopoczucia, czy emocji. Zatem medycyna holistyczna stara się zadbać o zachowanie równowagi pomiędzy różnymi aspektami
- Medycyna holistyczna – jaki jest jej charakter?
- Jak wykorzystać możliwości aktywności fizycznej i diety do poprawy zdrowia?
Najbardziej uciążliwe dla pacjentów są choroby przewlekłe, które negatywnie wpływają na wiele aspektów codziennego funkcjonowania. Holistyczne podejście ma na celu skuteczne poradzenie sobie z różnymi problemami, które dotyczą poszczególnych sfer życia.
Spis treści
Medycyna holistyczna – jaki jest jej charakter?
Medycyna holistyczna opiera się na leczeniu nie tylko chorego narządu, ale na poprawie funkcjonowania całego organizmu. Wówczas charakter medycyny holistycznej stawiający na indywidualne podejście do pacjenta, pozwala na dobranie całościowej terapii, a nie skupianie się wyłącznie na objawach jednego schorzenia.
Leczeniem zajmują się:
- psycholog, który ma zadbać o poprawę stanu emocjonalnego pacjenta,
- dietetyk, który odpowiada za metody zdrowego odżywiania.
W celu postawienia prawidłowej diagnozy ważne, aby dobrze poznać sytuację pacjenta. Szczegółowy wywiad pozwala na wybranie lepszych metod stosowanych w leczeniu. Uzyskanie informacji o stanie zdrowia, a także stylu życia, statusie materialnym pacjenta, pozwala na postawienie lepszej diagnozy. W ten sposób wybrać można bardziej skuteczne metody leczenia, które oferuje psychologia czy naturopatia.
Jak wykorzystać możliwości aktywności fizycznej i diety do poprawy zdrowia?
W coraz większym stopniu medycyna holistyczna dociera do ludzi borykających się z wieloma problemami zdrowotnymi wynikającymi z poważnych chorób, wpływając na ich styl życia. Wiele z nich wynika z tego, że funkcjonowanie organizmu nie jest prawidłowe. Zaburzenia poszczególnych procesów przekładają się na rozwijanie się różnych dolegliwości. Wiele z nich nie jest widocznych na pierwszy rzut oka. Jednak rozwijając się, mogą następnie powodować poważne choroby. Ćwiczenia fizyczne są jednym ze sposobów na poprawienie funkcjonowania organizmu na co dzień.
Aktywność fizyczna pozwala:
- poprawić samopoczucie,
- zapewnić odpowiednią dawkę energii,
- zapewnić niezbędną dawkę ruchu.
Ćwiczenia, naturopatia, zbilansowana dieta w połączeniu pozwalają zapewnić skuteczną profilaktykę. W ten sposób lepiej można zadbać o własne zdrowie. Pozwala to przeciwdziałać rozwijaniu się chorób jak nietolerancje pokarmowe. Natomiast gdy owe już występują, wówczas można znacznie ograniczyć negatywne skutki.