Biznes i finanse Inne

Czy za darowiznę od rodziny obowiązuje podatek?

W przypadku otrzymania spadku lub darowizny czasami trzeba zapłacić podatek, co przyczynia się do zniechęcenia do takiej formy przekazania majątku. Nie jest to nic dziwnego, taki podatek może osiągnąć wysokość nawet do 20% wartości darowizny. Czy tak samo jest w przypadku otrzymania darowizny od rodziny? Wyjaśniamy w poniższym artykule.

Czym jest darowizna?

Darowizna polega na przekazaniu określonej części posiadanego majątku dla wybranej drugiej osoby. Ta umowa wymaga od osoby przekazującej darowiznę darmowych świadczeń na rzecz osoby, która taką darowiznę otrzyma. Osoba, na rzecz której przyznawana jest darowizna, wzbogaca się na koszt darczyńcy. Takie świadczenia mogą przejawiać się na różne sposoby. Może dziać się to poprzez przeniesienie własności lub użytkowania wieczystego. Takie świadczenie może również oznaczać zwolnienie lub przeniesienie długu. Ważnym faktem jest, że darowizna zawsze zostaje przekazana tylko z własnej woli darczyńcy. Oznacza to, że nie ma na nią nałożonego obowiązku prawnego. Darowiznę przekazuję się na osobę fizyczną, nie można przekazać jej na przykład dla przedsiębiorstwa lub jednoosobowej działalności gospodarczej. Darowizna stanowi nie tylko prawa do majątku, ale również prawa nieposiadające wartości majątkowej, dla stron umowy mają one mieć określoną wartość. Obowiązek zapłacenia podatku powstaje, kiedy darowizna zostanie przekazana osobie obdarowywanej. Poniżej wyjaśniamy, czym różni się darowizna dla rodziny.

Obdarowywany a grupa podatkowa

Od tego, jaki podatek musi zapłacić osoba obdarowywana, zależy jakie jest jej pokrewieństwo z darczyńcą. Wyróżnia się trzy grupy podatkowe w kwestii spadków i darowizn. Różnice między grupami podatkowymi określają, jaka kwota jest wolna od podatku. Do pierwszej grupy zaliczają się: małżonek, wstępni, zstępni, rodzeństwo, pasierb, zięć, ojczym, macocha oraz teściowie. W tej grupie kwota wolna od podatku to kwota 9637 złotych. Drugą grupę stanowią zstępni rodzeństwa, małżonkowie rodzeństwa, rodzeństwo małżonków – w takiej grupie kwota wolna od podatku wynosi 7267 złote. Trzecia grupa, to wszystkie inne osoby – w tym przypadku kwota wolna od podatku wynosi 4902 złote. Są również wewnętrzne podziały grup. W pierwszej grupie wyróżnia się także tak zwaną grupę 0, do której zalicza się małżonek, zstępni, wstępni, rodzeństwo oraz ojczym i macocha. W tym przypadku, jest możliwe całkowite zwolnienie z podatku. Jeśli darowizna jest niższa niż kwota wolna od podatku, nie trzeba dokumentować przekazania jej w urzędzie. W innej sytuacji musi zostać zgłoszona do urzędu i tylko wtedy zostanie zwolniona z podatku. Jeśli nie zgłosisz darowizny, będzie ona podlegać podatkowi ogólnemu, nawet jeśli będzie dotyczyła osób z najbliższej rodziny. W przypadku otrzymania darowizny przez osobę z grupy podatkowej 0, ma ona pół roku, aby zgłosić do urzędu darowiznę.

Sumowanie darowizny

Należy pamiętać o tym, że jeśli darowizna pochodzi od tej samej osoby, należy zsumować wszystkie darowizny na przestrzeni ostatnich pięciu lat. Liczy się je od poprzedzającego roku, w którym nastąpiła ostatnia darowizna. Podstawę do opodatkowania liczy się wtedy poprzez dodanie tych wszystkich darowizn. Jeśli przekroczą one kwotę 9673 złotych, będziesz musiał zapłacić od nich podatek.

Redakcja InfoMax

InfoMax to ludzie z pasją. Naszym codziennym zadaniem jest dostarczanie wiadomości i ciekawostek na różne tematy. W InfoMax uzyskasz informacje na interesujące Cię tematy, niezależnie od tego, czy szukasz informacji o dziecku, pracy, modzie czy zdrowiu.

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *