Fasony i materiały garniturów – na co zwracać uwagę?
Powszechnie wiadomo, że męskim ubraniem, które pasuje na każdą praktycznie sytuację, jest garnitur. Niezależnie od okazji ten typ ubrań zawsze będzie uważany za wystarczająco elegancki, szczególnie że dzięki dodatkom można stworzyć stylizację mniej lub bardziej formalną. Jednakże dobór odpowiedniego fasonu, koloru, a nawet rozmiaru tego ubrania może nastręczać problemów, zwłaszcza jeśli nie ma się odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Jakie fasony są ponadczasowe? Na jakie aspekty kroju warto zwrócić uwagę przy wybieraniu garnituru? A może zamiast gotowego, sklepowego ubrania udać się do krawca po idealnie dopasowany do sylwetki i sytuacji produkt?
Spis treści
Ponadczasowy fason eleganckiego, męskiego ubrania
Garnitury składają się z dwóch lub trzech części: spodni oraz marynarki, a także opcjonalnej kamizelki. Od wielu lat uznaje się garnitur za najbardziej odpowiednie ubranie męskie na śluby, chrzciny, pogrzeby, egzaminy czy rozmowy o pracę. Zakłada się je w zestawie w zależności od okazji – na bardziej formalne wydarzenia warto założyć wszystkie elementy i dołączyć do nich pasujący krawat. Jednak jest to jednocześnie ubranie, którego poszczególne elementy mogą być noszone oddzielnie – marynarka założona do jeansów i koszulki polo będzie idealna na nieformalne spotkanie czy wyjście do klubu. Założenie spodni garniturowych oraz kamizelki do eleganckiej koszuli również będzie wyglądało dobrze, ale nie będzie to ubranie w pełni formalne. Ponadczasowy fason sprawił, że jest to prawdziwy męski obowiązek by w swojej szafie mieć przynajmniej jeden garnitur. Jak jednak wybrać odpowiedni fason? Czy ubranie z bierzmowania może być założone na studniówkę, a później na obronę pracy magisterskiej? Ważne jest, aby fason dobrać do sylwetki. Marynarka nigdy nie powinna być zbyt ciasna ani szeroka, nawet jeśli jest delikatnie taliowana. Kupując garnitur na kilka sezonów najlepiej wybierać te o ponadczasowym, prostym kroju i solidnej tkaninie.
Tkaniny i kolory, które zawsze są modne
W przypadku garniturów wiele zależy od rodzaju tkaniny, z jakiej są one wykonane. Przede wszystkim warto wybierać tkaniny naturalne – zawartość poliestru od razu widać – materiał staje się połyskliwy, a noszenie ubrań z niego wykonanych jest po prostu niewygodne. Najlepsze zestawy powstają z wysokiej jakości połączenia wełny i bawełny, czasem również innych domieszek – te zawsze gwarantują dobry wygląd ubrania. Warto również wybierać stonowane kolory garniturów, lepiej zrezygnować z prążków czy kraty, zwłaszcza jeśli garnitur ma służyć przez kilka sezonów.
Garnitur ze sklepu czy spod ręki krawca? Na co lepiej się zdecydować?
Zakup garnituru u krawca to inwestycja nieco droższa niż gotowy zestaw ze sklepu. Jednak ma się gwarancję idealnego dopasowania i solidnego wykonania. Można również dopasować do potrzeb tkaninę i jej kolor, a nawet dobrać odpowiadające guziki. W sklepach sieciowych trudno o taką możliwość wyboru. Jeśli spędza się w formalnym ubraniu dużo czasu inwestycja może się jednak opłacić – szyte ręcznie garnitury są zdecydowanie solidniejsze.