Backup zdjęć w chmurze – zasady tworzenia kopii zapasowych w firmie
Tworzenie kopii zapasowych jest ważną kwestią w przypadku prowadzenia firmy. Dzięki tego typu usługom właściciele przedsiębiorstw mogą zabezpieczyć się przed zniszczeniem lub kradzieżą danych, a także ich przypadkowym usunięciem, zwłaszcza tak ważnych plików jak autorskie zdjęcia. Na rynku dostępnych jest wiele ofert atrakcyjnych zarówno pod względem cenowym, jak i różnorodności usług. Na czym polega backup danych dla firm i czy warto postawić na takie rozwiązanie, jak kopia zapasowa w prowadzeniu firmy?
Spis treści
Backup danych dla firm – co to jest i jak tworzyć kopie zapasowe?
Pod pojęciem backupu danych rozumie się przeniesienie kopii informacji do zewnętrznego systemu lub nośnika. Wszystkie ważne dane powinny być regularnie kopiowane, a następnie zmieniane w kopie zapasowe. Oczywiście ilość możliwych do przywrócenia danych zależy od tego, kiedy ostatnio była robiona kopia zapasowa.
Dlaczego warto zdecydować się na backup danych dla firm?
W przypadku awarii kopia zapasowa pozwala uchronić firmę przed wysokimi kosztami, stresem, a nawet utratą bardzo ważnych danych. Niestety istnieje wiele zagrożeń, które mogą spowodować utratę informacji i autorskich zdjęć w przedsiębiorstwie. Oto kilka z nich:
- usterki sprzętowe,
- awaria zasilania,
- awaria oprogramowania,
- błąd danych,
- błąd ludzki,
- wirusy,
- kradzież,
- pożar,
- klęska żywiołowa.
Dlatego warto zdecydować się na taką usługę, jak backup danych dla firm. Kopia zapasowa, która pomaga wdrożyć złotą regułę backupu 3-2-1 to rozwiązanie pozwalające przedsiębiorcom zabezpieczyć się przed utratą cennych informacji. Zasada zakłada, że firma powinna stworzyć 3 kopie zapasowe danych, przechowywać je na przynajmniej 2 różnych nośnikach, z czego 1 z nich powinien znajdować się poza siedzibą firmy, np. w bezpiecznym Data Center.
Jakie są rodzaje backupu danych dla firm? Kopia zapasowa bez tajemnic
Poruszając temat backupu danych dla firm, warto zapoznać się z podstawowymi sposobami przeprowadzania tego procesu. Pierwszym z nich jest pełna kopia zapasowa. To najprostsza i najłatwiejsza do zrozumienia forma tworzenia kopii zapasowych.
Pełna kopia zapasowa
Pełny backup jest procesem tworzenia co najmniej jednej dodatkowej kopii wszystkich plików, które przedsiębiorstwo chce chronić w ramach jednej operacji backupu. Pliki, które są powielane w procesie backupu pełnego, są wcześniej określane przez administratora backupu lub innego specjalistę do spraw ochrony danych. Zazwyczaj kopiowane dane obejmują pliki używane przez aplikacje, metadane, które czynią je bardziej użytecznymi dla aplikacji, logi i pliki śledzące, które dokumentują przetwarzanie danych przez aplikacje, a także inne pliki kontrolne i zarządzające.
Przyrostowa kopia zapasowa
Metoda ta wymaga utworzenia co najmniej jednej pełnej kopii zapasowej. Następnie ponownie tworzona jest kopia zapasowa tylko tych danych, które uległy zmianie od czasu utworzenia ostatniej pełnej kopii zapasowej.
Tworzenie przyrostowych kopii zapasowych zajmuje mniej miejsca i czasu niż tworzenie różnicowych i pełnych duplikatów. Są one jednak najbardziej czasochłonne ze wszystkich metod przywracania pełnego systemu.
Najpierw należy przywrócić ostatni zestaw pełnej kopii zapasowej, a następnie każdy z kompletów przyrostowych duplikatów. Jeśli brakuje jednego z nich lub jest on uszkodzony, pełne przywrócenie jest niemożliwe.
Różnicowa kopia zapasowa
Różnicowe kopie zapasowe to kompromis między wykonywaniem regularnych pełnych kopii zapasowych a regularnymi przyrostowymi duplikatami.
Kopie zapasowe przyrostowe wymagają wykonania jednej pełnej kopii zapasowej. Następnie tworzona jest kopia zapasowa tylko tych plików, które uległy zmianie od czasu utworzenia ostatniego pełnego duplikatu. Oznacza to, że do przywrócenia wystarczy najnowszy zestaw pełnej i różnicowej kopii zapasowej.
Gdzie skorzystać z usługi backup danych dla firm?
Usługi takie jak kopia zapasowa świadczone są przez firmy będące specjalistami w branży IT. Jedną z nich jest INEA. Dostawca oferuje możliwość tworzenia kopii zapasowych serwerów, stacji roboczych, maszyn wirtualnych, urządzeń mobilnych z systemem iOS, Android, a nawet serwerów pocztowych, baz danych czy lokalizacji sieciowych. Wszystkie kopie bezpieczeństwa są przechowywane w profesjonalnym oraz w pełni bezpiecznym INEA Data Center.
Co więcej, backup dla firm od INEA spełnia restrykcyjne wymogi RODO i GIODO w kwestii zabezpieczania danych osobowych i danych wrażliwych. Przed wysłaniem na serwer wszystkie dane szyfrowane są poprzez protokół SSL. Użytkownik ma pełny dostęp do kopii zapasowych przez intuicyjny panel bez limitu użytkowników i urządzeń. Dostępna jest także możliwość połączenia backupu danych z usługą INEA CloudPro. Wówczas wszystkie kopie zapasowe są przechowywane w bezpiecznej chmurze firmowej INEA.