Atopowe zapalenie skóry u niemowlaka. Porady dla rodziców
Jako rodzicom przede wszystkim zależy nam na bezpieczeństwie i zdrowiu naszych dzieci. Już od dnia ich narodzin przykładamy bardzo dużą wagę, aby uchronić je przed różnego rodzaju infekcjami, które mogą mieć negatywny wpływ na ich rozwój. W przypadku niemowląt szczególną uwagę powinniśmy poświęcać pielęgnacji skóry. Ta w ich przypadku jest bardzo delikatna i podatna na wszelkiego rodzaju uszkodzenia lub działanie drobnoustrojów. Niestety szczególnie powszechnym problemem skórnym, z którym zmaga się wielu rodziców, jest atopowe zapalenie skóry u niemowlaka. To jedna z chorób skóry u dzieci o podłożu alergicznym, która niestety będzie towarzyszyć im przez całe życie.
Spis treści
Czym jest atopowe zapalenie skóry u niemowlaka?
Atopowe zapalenie skóry, znane także pod nazwami AZS, egzemy czy wyprysku atopowego, to przewlekła i zapalna choroba skóry z tendencjami do nawracania. Może wystąpić w każdym wieku, jednak atopowe zapalenie skóry u niemowlaka jest zdecydowanie najczęstszym zjawiskiem. Aktualnie zachorowania na AZS są tak częste, że zaczęło być uznawane za jedną z chorób cywilizacyjnych.
Skąd bierze się atopowe zapalenie skóry u niemowlaka?
Niestety pomimo rozwoju medycyny oraz częstych badań przeprowadzanych w tym kierunku dokładna przyczyna występowania tej choroby w dalszym ciągu nie została określona. Wiele wskazuje na uwarunkowania genetyczne – ryzyko zachorowania znacznie wzrasta, jeśli z tą dermatozą zmaga się jedno lub oboje rodziców. Oprócz tego atopowe zapalenie skóry u niemowląt ma swoje podłoże w nieprawidłowej budowie naskórka dziecka oraz zaburzeń w funkcjonowaniu układu odpornościowego.
Oprócz tego wpływ na wyzwolenie tej choroby lub zaostrzenie jej objawów mają czynniki środowiskowe, do których możemy zaliczyć:
- alergeny – kurz, pyłki roślin, sierść zwierząt, roztocza, grzyby czy wybrane pokarmy;
- zanieczyszczenia środowiska – stąd AZS pojawia się znacznie częściej u osób zamieszkujących tereny miast;
- substancje drażniące – detergenty, niektóre tworzywa sztuczne, wybrane składniki kosmetyków;
- niektóre tkaniny, np. wełna;
- silny stres.
Co ciekawe, ryzyko wystąpienia atopowego zapalenia skóry u niemowlaka wzrasta w sytuacji, gdy matka przestaje je karmić piersią przed ukończeniem 4. miesiąca życia.
Jak rozpoznać atopowe zapalenie skóry u dziecka?
Atopowe zapalenie skóry nie jest chorobą możliwą do wyleczenia. Mimo to, przy jego wczesnej diagnozie, zastosowaniu odpowiednich preparatów i unikaniu substancji pogarszających objawy choroby, można zmniejszyć widoczność i nasilenie symptomów, a przez to wpłynąć na komfort malucha. Do objawów świadczących o atopowym zapaleniu skóry zalicza się:
- wyraźne zaczerwienienie skóry;
- uporczywy świąd, który sprawia, że dziecko staje się niespokojne, rozdrażnione, często budzi się w nocy, a także próbuje rozdrapać zmiany;
- bardzo wysuszona, czasami łuszcząca się skóra;
- zmiany o charakterze wysiękowym – grudki, pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym.
W przypadku AZS u niemowląt ważną rolę odgrywa także specyfika lokalizacji zmian – są one umiejscowione przede wszystkim na policzkach, skórze głowy, pośladkach lub tułowiu. Może się zdarzyć, że zmiany będą obejmować całe ciało.
Aby złagodzić objawy atopowego zapalenia skóry u niemowląt, należy zadbać przede wszystkim o odpowiednie natłuszczenie i regenerację naskórka. W tym celu pomocne okażą się emolienty.
Choroby skóry u dzieci – na co zwracać uwagę?
Niestety atopowe zapalenie skóry nie jest jedyną dermatozą, z jaką mogą zmagać się rodzice niemowlaka. Szczególnie częste choroby skóry u dzieci, na które jako rodzice powinniśmy być wyczuleni, to:
- ciemieniucha – zazwyczaj ustępuje samoistnie, objawia się jako żółtawe i tłuste płatki na skórze, które ulegają łuszczeniu;
- trądzik niemowlęcy – również w większości przypadków objawy znikają same, pojawia się w okolicy policzków, przyjmując postać grudek lub krostek;
- pieluszkowe zapalenie skóry – dotyczy miejsc, które bezpośrednio stykają się z pieluszką. Może wystąpić tam rumień, grudki lub pęcherzyki;
- potówki – zwykle pojawiają się sytuacji, gdy maluch jest zbyt grubo ubrany. Niewielkie krostki najczęściej zlokalizowane są na twarzy i szyi.
Choć powyższe choroby skóry z reguły nie są niebezpieczne dla zdrowia naszego dziecka, jeśli zauważymy niepokojące nas objawy, zawsze powinniśmy zasięgnąć porady lekarza.