Zwyżki – co zrobić, żeby praca na nich była bezpieczna?
Praca na wysokościach zawsze niesie za sobą pewne ryzyko, chociaż w przypadku wykorzystania zwyżek – na przykład podnośników koszowych – jest ono mniejsze niż na przykład przy używaniu rusztowań. Na co powinno się zwrócić uwagę, żeby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo pracowników, jeżeli wykonują oni swoje zadania na kilku metrach nad ziemią?
Jednym z podstawowych zadań pracodawcy jest zapewnienie zatrudnionym ludziom odpowiednich warunków pracy uwzględniających obowiązujące zasady BHP. Ma to szczególne znaczenie wtedy, gdy wykorzystują oni sprzęt do pracy na wysokości. Bez względu na to, czy na co dzień w firmie używa się podnośników koszowych, czy podestów ruchomych, warto wiedzieć, jakie czynniki bezpośrednio wpływają na bezpieczeństwo.
Spis treści
Weryfikacja stanu technicznego zwyżek
Podstawą jest regularne sprawdzanie stanu technicznego urządzeń. Co w tym wypadku oznacza „regularne”? Mowa o przeglądach przeprowadzanych raz w miesiącu przez konserwatora i badaniach Urzędu Dozoru Technicznego (UDT) dopuszczających zwyżki do użytku wykonywanych raz do roku. Warto mieć na uwadze, że maszyny serwisowane zgodnie z zaleceniami producenta mogą działać efektywnie i bezpiecznie przez długie lata.
Właściwa obsługa – operator z doświadczeniem
Na bezpieczeństwo pracy w znacznym stopniu wpływa również doświadczenie operatora. Podnośniki koszowe czy podesty ruchome powinny być obsługiwane wyłącznie przez osoby do tego uprawione, a najlepiej przez takie, które zajmują się tym od dłuższego czasu. Poza aktualnymi uprawnieniami operator musi posiadać orzeczenie lekarskie pozwalające na obsługę urządzeń do transportu bliskiego.
Weryfikacja warunków atmosferycznych
Wbrew pozorom z punktu widzenia bezpieczeństwa osób, które będą pracować na wysokości przy wykorzystaniu różnego rodzaju podnośników, istotne są również warunki atmosferyczne. Najlepiej, gdy używa się zwyżek w słoneczny, bezwietrzny dzień, ale zazwyczaj tempo prac i konieczność dostosowania się do założonego harmonogramu nie pozwala na czekanie na taką pogodę. W związku z tym prace wykonuje się również w deszczu, podczas opadów śniegu i przy sporym wietrze. W tym ostatnim przypadku prędkość wiatru nie może przekroczyć 12,5 m/s.
Chcesz kupić lub wynająć ładowarki teleskopowe, podnośniki koszowe lub innego rodzaju zwyżki? Sprawdź ofertę https://www.riwal.com/poland/pl-pl
Zabezpieczenia terenu i ustawienie zwyżki
Bardzo istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa jest także odpowiednie oznaczenie miejsca, w którym korzysta się ze zwyżki – np. gdy wykonuje się prace związane z przycinaniem zieleni miejskiej lub rozklejaniem reklam wielkoformatowych. Najlepiej w tym celu wykorzystać pachołki albo taśmę uniemożliwiającą przechodniom podchodzenie pod pracującą maszynę. Jeżeli podnośnik wymaga rozstawienia podpór bocznych, należy go również wypoziomować. Zazwyczaj dzieje się to automatycznie, ale czasami wymaga ręcznej korekty ustawień.
Ochrona indywidualna
Nie należy zapominać także o indywidualnych środkach ochrony takich jak kask lub hełm, buty niwelujące ryzyko poślizgnięcia się na mokrej powierzchni, kamizelka odblaskowa oraz szelki bezpieczeństwa albo uprząż z linką asekuracyjną.