Jak wybrać dobry kombinezon narciarski?
Jeszcze do niedawna na stok narciarski kobiety ubierały się właściwie wyłącznie w spodnie i dopasowaną kurtkę. Dzisiaj coraz częściej na stoku ponownie pojawiają się kombinezony narciarskie, które przeżywają wielki renesans. To propozycja zupełnie odmienna od kombinezonów, które królowały w latach 90.
Wygoda, dopasowanie i wysoki poziom ochrony
Wybierając kombinezon narciarski damski, musisz przede wszystkim kierować się tymi samymi parametrami, które bierzesz pod uwagę, kupują spodnie czy kurtkę. Liczy się więc:
- wodoszczelność – ta powinna wynosić około 20 000 mm,
- wiatroszczelność,
- poziom ochrony termicznej,
- trwałość materiału, odporność na rozdarcia.
Kombinezony narciarskie damskie to ubrania, które zapewniają idealne dopasowanie do ciała narciarki, a przez to i znacznie lepszą ochronę. Nie ma tutaj ryzyka, że jakaś część ciała jest nieosłonięta. Przy odpowiednich parametrach materiału i wysokiej jakości szycia, kombinezon zapewnia komfort jazdy z maksymalną ochroną przed zimnem i przemoknięciem. Zminimalizowane właściwie do zera jest ryzyko, że śnieg dostanie się pod materiał.
Na co warto zwracać uwagę?
Kluczowe są oczywiście materiały. To od nich zależy, jakie właściwości termiczne, wiatroszczelne czy wodoszczelne ma kombinezon narciarski damski. Popularne w latach 90. XX wieku kombinezony były na przykład bardzo ciepłe, natomiast nie miały właściwości wodoszczelnych, co sprawiało, że prędzej czy później nasiąkały wodą. W efekcie kombinezon tracił swoje właściwości termiczne. Dzisiaj na szczęście tego typu problem został wyeliminowany.
W pewnością dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie w nowoczesnym kombinezonie membrany. Warto także zwrócić uwagę na przepuszczalność wilgoci. Pamiętaj, że kombinezon musi oddychać, pozwalać odprowadzać wilgoć na zewnątrz, inaczej cała wygenerowana wilgoć pozostanie zamknięta z tobą w kombinezonie, a to ostatni efekt, jakiego byś chciała. Kombinezon musi więc mieć wysokie parametry oddychalności (min. 5000g/m2/24h – w przypadku wysokiej klasy kombinezonów jest to nawet 20000 g/m2). Od zdolności odprowadzania wilgoci na zewnątrz zależy, czy przy dynamicznym ruchu ciało się nie przegrzeje i błyskawicznie nie wychłodzi. Dodatkowym atutem mogą być także klejone szwy, a także wodoodporne zamki.
Warto oczywiście zwrócić także uwagę na dopasowania kombinezonu do kobiecej anatomii. Ważny jest krój, który nie ogranicza ruchów i zapewnia maksymalną wygodę zarówno na stoku, jak i poza nim. Kombinezon musi być jednak odpowiednio dobrany do sylwetki.