Jaka przyszłość czeka księgarnie stacjonarne?
Nie powinno być żadnych wątpliwości co do tego, że Internet stał się narzędziem, bez którego nie wyobrażamy sobie codziennego funkcjonowania. W końcu często wystarczy dosłownie kilka kliknięć, żebyśmy przelali komuś pożyczone pieniądze czy przeprowadzili telekonferencję z osobami będącymi na zupełnie innym krańcu świata. Nic zatem dziwnego, że coraz więcej przedsiębiorstw przenosi swoją działalność do sieci, chcąc dopasować się do obecnych realiów rynkowych. Dotyczy to również księgarni internetowych, które wychodząc naprzeciw swoim klientom oraz ich oczekiwaniom, proponują dostawę książek nawet pod same drzwi mieszkania. Mając na uwadze tę tendencję, która z powodu panującej na świecie sytuacji jeszcze przyspieszyła, warto zadać sobie pytanie o to, jaka przyszłość czeka księgarnie stacjonarne.
Spis treści
Popularność księgarni internetowej
Korzyści wiążące się z Internetem dostrzegalne są praktycznie dla każdego. W końcu to właśnie on znacznie ułatwia nam wykonywanie obowiązków zawodowych czy kontaktowanie się z przyjaciółmi. Zalety możemy znaleźć również w przypadku dokonywania zakupów za jego pomocą, w tym w księgarni internetowej. W końcu w jej ofercie możemy znaleźć niemalże wszystkie pozycje książkowe, jakie możemy sobie wymarzyć, co rzadko kiedy zdarza się w ich stacjonarnych odpowiednikach. Każda z nich jest zresztą dokładnie opisana, a opinii dotyczących treści możemy szukać na licznych portalach dedykowanych miłośnikom literatury. Nie bez znaczenia jest także możliwość przeprowadzenia całej transakcji z dowolnego miejsca i w dowolnym momencie, wystarczy jedynie dostęp do Internetu. Wówczas pozostaje czekać na dostawę, która może przyjść dosłownie pod nasze drzwi. Warto również zaznaczyć, że księgarnie internetowe umożliwiają również zakup coraz popularniejszych e-booków, do których dostęp możemy uzyskać w wyniku dosłownie kilku kliknięć.
Pośród regałów pełnych książek
Księgarnie internetowe bez cienia wątpliwości zrewolucjonizowały rynek książki i nie powinno to wcale zaskakiwać. W końcu cała transakcja zakupu jest niezwykle prosta i wymaga poświęcenia dosłownie kilku minut. Jednak mimo to wciąż natykamy się na księgarnie czy to na tak zwane sieciówki w centrach handlowych, czy niewielkie prywatne firmy w centrach miast. Wiele osób korzystających z ich usług podkreśla, że już sam klimat tworzony przez całe regały książek, które niejednokrotnie ciągną się aż do sufitu, jest wart przekroczenia progu księgarni. Atmosfera tam panująca jest w stanie zabrać każdego klienta do nieco innego świata. Jednak to nie jest jedyna zaleta tego rozwiązania. Kolejna, a jednocześnie nie mniej istotna, to możliwość otrzymania książki od ręki. Wystarczy wziąć ją z półki, zapłacić i można zacząć czytać, podczas gdy na dostawę z księgarni internetowej trzeba odłożyć tę przyjemność o średnio 2-3 dni. Mamy również możliwość samodzielnego wybrania egzemplarza i upewnienia się, że nie jest on zniszczony.
Co stanie się z księgarniami?
Nadszedł więc czas na to, żeby odpowiedzieć na pytanie o przyszłość księgarni stacjonarnych. W końcu niejednokrotnie zastanawiamy się, czy księgarnia internetowa jest ich następcą, czy może po prostu alternatywą. Nie ma wątpliwości co do tego, że zakupy online zaczynają być coraz popularniejsze w praktycznie każdej dziedzinie handlu i każdej branży, a ten przypadek nie stanowi odstępstwa. Nie oznacza to jednak, że księgarnie stacjonarne wkrótce całkowicie znikną. W końcu wciąż mają swoich lojalnych klientów ceniących sobie chociażby ich atmosferę, której nie jest w stanie zapewnić im internet czy żaden inny sklep. Zresztą stwarzają miejsce, w którym można dyskutować na temat literatury i wymieniać się swoimi spostrzeżeniami bez pośrednictwa ekranu. Można zatem stwierdzić, że w najbliższych latach księgarnie internetowe oraz stacjonarne będą wciąż działać koło siebie, wspólnie promując czytelnictwo.