PIT 37 – najważniejsze informacje
Deklaracja PIT 37 to jedna z najpopularniejszych deklaracji, która jest składana w najbardziej typowych przypadkach, czyli wówczas kiedy emeryt, rencista, zleceniobiorca lub pracownik musi rozliczyć swoje jedyne źródła rocznych przychodów. Nie można go złożyć na przykład wówczas, kiedy uzyskujesz przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej. Zwrot podatku z urzędu skarbowego jest zaś zależny od wysokości osiągniętego dochodu. Podatek dochodowy z PIT 37 dotyczy przychodów, które są opodatkowane na 17% lub 32%. Nie musisz składać deklaracji PIT, jeżeli posiadasz jedynie przychody, które są zwolnione z podatku, natomiast jeżeli posiadasz takie przychody, które są opodatkowane na inny procent, powinieneś wybrać inną deklarację. Wybór odpowiedniej deklaracji jest bowiem zależny od wymiaru zaliczek podatku dochodowego.
Spis treści
PIT-37 – termin rozliczenia
Wszyscy podatnicy powinni złożyć deklarację PIT-37 za rok 2020 najpóźniej do 2 maja roku 2022. Deklaracja ta dotyczy wysokości dochodów, które są opodatkowane według skali podatkowej i uzyskane za pośrednictwem płatników lub płatnika. Obecnie deklarację możesz w prosty sposób rozliczyć za pomocą programów PIT online, które od razu sprawdzają deklarację. Do Ciebie należy jedynie jej zaakceptowanie lub dokonanie korekty. W zeznaniu podatkowym 37 nie możesz rozliczyć pozarolniczej działalności gospodarczej czy dochodów uzyskanych z umowy o pracę- wówczas powinieneś wypełnić innego rodzaju deklaracje podatkowe. W deklaracji uwzględnia się sumę wysokości dochodu osiągniętego na przestrzeni roku z tytułu stosunku pracy innych źródeł, sumę zryczałtowanego podatku dochodowego. Nie ujmuje się w niej jednak dochodów z tytułu działalności gospodarczej- jeśli ją prowadzisz, zajrzyj na PIT 2021 i sprawdź, jaką deklarację powinieneś wypełnić.
Jak rozliczyć straty z ubiegłych lat?
Deklaracja 37 dotyczy jedynie osób nieobniżających dochodów o straty poniesione w ubiegłych latach. Jeśli zamierzasz je doliczyć, powinieneś wypełnić deklaracje PIT-36. W każdym państwie członkowskim Unii Europejskiej możesz natomiast złożyć PIT-37 za rok, w którym wykazałeś stratę, w związku z czym zamiast zarobić, straciłeś.
Jak rozliczyć się wspólnie z małżonkiem?
Deklaracja 37 dotyczy małżonków, którzy rozliczają się łącznie- pod warunkiem, że oboje spełniają warunki umożliwiające złożenie PIT-37. Jeżeli zatem Twój mąż czy żona prowadzi działalność, która jest opodatkowana według skali, wspólne rozliczenie nie jest możliwe. Wówczas jedyną możliwością jest złożenie deklaracji PIT-36. Nie można także złożyć wspólnej deklaracji pit, jeżeli w roku za który rozliczenie jest składane dopiero doszło do zawarcia małżeństwa czy rozwiązania wspólności majątkowej, po której małżonkowie rozliczają się już samodzielnie na odpowiednio wybranej deklaracji. Wspólna deklaracja PIT 37 nie może zostać złożona także w przypadku, jeśli jeden z małżonków rozlicza się poprzez podatek liniowy lub ryczałt ewidencjonowany. Warto pamiętać o tym, iż odliczenia przewidziane w ustawie o deklaracji PIT 37 dotyczą obojga małżonków odrębnie.
Jeśli potrzebujesz pomocy z rozliczeniem deklaracji, dobrym pomysłem będzie skorzystanie z usług profesjonalnej księgowej lub prostego i intuicyjnego programu online, który przeprowadzi Cię kolejno przez wszystkie wymagane kroki. W niektórych przypadkach, na przykład odliczeniu wydatków mieszkaniowych, dochodach z tytułu pełnienia obowiązków społecznych i obywatelskich, może się to okazać nieco skomplikowane. Na szczęście w dzisiejszych czasach jest wiele narzędzi, pomocnych w złożeniu deklaracji nawet i za pomocą sieci.