Elektrozawory niezbędne w większości branż przemysłowych
W zasadzie w każdego rodzaju instalacji zawory odgrywają kluczowe role. Specyficznym typem zaworu jest elektrozawór. Bywa on również nazywany złączem elektromagnetycznym. Warto przyjrzeć się nieco bliżej tego typu elementom. Dzisiaj są one bowiem powszechnie stosowane w różnych gałęziach przemysłu i nie tylko. Ich pojawienie się znacząco usprawniło funkcjonowanie instalacji oraz dało większe możliwości w zakresie sterowania nimi.
Czym jest elektrozawór?
Najprościej rzecz ujmując, elektrozawory to elementy montowane w instalacjach, których zadaniem jest kontrola przepływu medium. Innymi słowy, zawór blokuje przepływ lub go otwiera, w zależności od potrzeby. Oznacza to, że jego funkcja jest taka sama, jak funkcja klasycznego zaworu. Jednak zaletą jest automatyczne działanie. Wszystko za sprawą sterowania elektrozaworem za pomocą prądu elektrycznego. Tym samym elektrozawór stanowi niejako nowoczesną alternatywę dla tradycyjnych zaworów ręcznych. Warto przy tym zauważyć, że elektrozawór działa jednokierunkowo. Oznacza to, że nie ma takiej możliwości, aby przepuszczone medium mogło się cofnąć.
Budowa elektrozaworu jest stosunkowo prosta. Podstawowym elementem konstrukcyjnym jest cewka. To ona odbiera sygnał elektromagnetyczny, będący impulsem do otwarcia lub zamknięcia zaworu. Właśnie od cewki elektromagnetycznej wzięła początek alternatywna nazwa urządzenia – złącze elektromagnetyczne. Cewka, o której mowa, znajduje się w obudowie metalowej. Chcesz zobaczyć, jak wyglądają elektrozawory? Odwiedź stronę producenta tego typu elementów – Air-Com. Znajdziesz tam liczne złącza elektromagnetyczne oraz wiele innych elementów i urządzeń wykorzystywanych w przemyśle.
Wybieramy odpowiednie elektrozawory
Aby elektrozawór właściwie pełnił swoje funkcje, musi być odpowiednio dobrany do instalacji i zadań, które ma realizować. Wybierając elektrozawory, trzeba wziąć pod uwagę wiele różnych czynników. Najważniejsze z nich, to:
- rozmiar,
- sposób montażu,
- typ sterownika,
- liczba dróg,
- dostosowanie do danego medium.
Niewątpliwie odpowiedni rozmiar elektrozaworu to kwestia absolutnie podstawowa. Niedopasowanie elementu do instalacji może mieć opłakane skutki. Zbyt duże złącze może spowodować erozję uszczelnień. Przede wszystkim jednak nie ma wtedy mowy o poprawnym sterowaniu przepływem. Poza rozmiarem trzeba również uwzględnić sposób montażu elektrozaworu. Należy sprawdzić, czy dany model na pewno będzie można zamontować w danej instalacji. Dokonując decyzji, który elektrozawór wybrać, weź również pod uwagę liczbę dróg. Najpopularniejsze są zawory 2– i 3– drogowe. Niemniej jednak występują również w wersjach 4– i 5– drogowych.
Warto mieć na uwadze, że elektrozawory różnią się między sobą pod wieloma względami. Różnica dotyczy na przykład typu sterownika. Wyróżnia się bowiem elektrozawory sterowane pośrednio i bezpośrednio. Ponadto, nie zawsze wymagane napięcie sterujące jest takie samo. Co więcej, w poszczególnych złączach elektromagnesy mogą występować w różnych ilościach.
Ostatnia kwestia to dostosowanie elektromagnesu do medium. Należy podkreślić, że zastosowanie złączy elektromagnetycznych jest bardzo szerokie. Współpracują one z instalacjami cieplnymi, jak i wodnymi. Ponadto, bardzo często stosuje się je w instalacjach pneumatycznych. Trzeba dopasować rodzaj elektrozaworu do instalacji, przede wszystkim pod względem wytrzymałości. Przykładowo, w instalacjach cieplnych trzeba stosować elektrozawory odporne na działanie bardzo wysokich temperatur.
Produkcja elektrozaworów
Produkcją złączy elektromagnetycznych zajmują się liczne firmy. Warto jednak wybierać elektrozawory od najlepszych producentów, takich jak choćby Air-Com. Mowa o firmie z wieloletnim doświadczeniem, która słynie z najwyższej jakości części pneumatycznych, oraz elementów wielu innych instalacji. Produkty tej marki to gwarancja niezawodności na lata. Producent nie tylko oferuje szeroki wybór produktów, ale również wiele z nich konstruuje na zamówienie. Tym samym każdy otrzyma od Air-Com to, czego potrzebuje.