Kindergeld – czyli zasiłek w Niemczech
Osoby pracujące na stałe za granicą, mogą ubiegać się o zasiłek rodzinny. „Zasiłek Niemcy” to często wpisywana fraza w wyszukiwarkach internetowych. W tym kraju bowiem ilość formalności może wydawać się przytłaczająca. Warto jednak ubiegać się o ten rodzaj pomocy, ponieważ dzięki temu można przeznaczyć więcej pieniędzy na wychowanie dziecka, co zadziała na jego korzyść.
Formalności
Zasiłek Niemcy – czy można zrobić to bez dużej ilości formalności? – Niestety jest to niemożliwe. Niemiecki system może wydawać się skomplikowany. Warto powierzyć tę sprawę profesjonalistom, dzięki cały proces przebiegnie łatwiej i szybciej.
Podstawowym krokiem do otrzymania zasiłku w Niemczech, jest złożenie wniosku o nazwie Antrag auf Kindergeld. Należy dostarczyć go we właściwej Familienkasse, wniosek musi poświadczyć pracodawca. Właściwości kasy, która jest odpowiedzialna za przyznawanie świadczeń ustalane są zgodnie z miejscem zamieszkania osoby ubiegającej się o zasiłek albo zgodnie z siedzibą pracodawcy. Należy podać niemiecki adres zamieszkania.
Można to zrobić za pomocą strony Bundesagentur fur Arbeit. Po wejściu na stronę należy wprowadzić kod pocztowy albo niemiecki adres zamieszkania, a wyszukiwarka wskaże właściwy wynik.
Komu przysługuje Kindergeld?
Niemiecki zasiłek przysługuje każdej osobie, która nie ma ograniczonego obowiązku podatkowego na terenie tego kraju. Obowiązek ten mają wszyscy, którzy pracują w Niemczech legalnie powyżej 183 dni w roku. Taki obowiązek mają również osoby prowadzące działalność gospodarczą, tak zwaną Gewerbe. W tych sytuacjach można i warto ubiegać się o przyznanie zasiłku.
Wysokość zasiłku i czas jego pobierania
Zasiłki w Niemczech mogą być wypłacane w różnych kwotach na:
- dwoje pierwszych dzieci – 219 euro,
- trzecie dziecko – 225 euro,
- na czwarte i każde następne dziecko – 250 euro.
Zasiłek w Niemczech można pobierać na dziecko, które jest pod opieką rodzica to znaczy:
- dzieci adoptowane,
- dzieci własne,
- dzieci, które są trwale pod opieką osoby ubiegającej się o zasiłek.
Zasiłek można pobierać do uzyskania przez dziecko pełnoletności. W przypadku kontynuowania nauki, czas ten może zostać przedłużony do ukończenia 25 roku życia. Dochody dziecka nie mogą być jednak wyższe niż 7680 euro w roku kalendarzowym.
Możliwe jest pobieranie zasiłku na dziecko, którego miejsca zamieszkania znajduje się w innym państwie. Wówczas kwota ustalana jest zgodnie z przepisami państwa, które jest miejscem zamieszkania dziecka. Jeśli dziecko ukończyło 18 lat, ale ma trudności w znalezieniu zatrudnienia, również można pobierać na nie Kindergeld, jednak nie dłużej niż do ukończenia przez nie 21 roku życia. Można uzyskać taki zasiłek nawet wtedy, gdy dziecko nie kontynuuje nauki.