Motoryzacja

Dlaczego śmierdzi spalinami w samochodzie? 3 prawdopodobne przyczyny

Wyczuwasz spaliny w swoim samochodzie podczas jazdy albo w trakcie postoju? Nie ignoruj tego! Nawet jeżeli zapach nie jest uciążliwy, to może oznaczać poważne problemy. Pamiętaj też, że wdychanie spalin samochodowych jest silnie trujące! Dlaczego śmierdzi spalinami w samochodzie? Podajemy prawdopodobne przyczyny. Jak najszybciej postaraj się wyeliminować usterki.

1. Układ wydechowy jest nieszczelny

Zapach spalin z nawiewu najczęściej pojawia się z powodu nieszczelnego układu wydechowego. Powietrze, które dostaje się do wnętrza kabiny samochodowej, zasysane jest z okolic podszybia i tym samym nierzadko miesza się z tym występującym w komorze silnika. Wówczas zapach spalin w kabinie pojawia się przede wszystkim podczas postoju. W tej sytuacji nie dochodzi do owiewania pędu powietrza i tym samym spaliny nie są wydmuchiwane z komory silnikowej.

Warto zbadać, jakie mogą być źródła nieszczelności. Tych może być naprawdę sporo. Niekiedy spaliny przedostają się w okolicach uszczelki kolektora wydechowego. Czasem przechodzą też przez inne łączenia, np. przy tłumiku środkowym czy przy katalizatorze. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na elastyczny łącznik wydechu, który mieści się za katalizatorem. Ten bardzo często rdzewieje, czego efektem jest pękanie. Nie bez znaczenia mogą być również uszkodzenia samych spawów. Te wszystkie potencjalne przyczyny należy dokładnie sprawdzić.

Mechanicy zawsze zwracają też uwagę na dziury w układzie wydechowym – to właśnie one mogą odpowiadać za zapach spalin w kabinie. Do tego typu weryfikacji nie potrzeba jednak fachowca. Wszelkie nieszczelności w wydechu najczęściej objawiają się głośnym, metalicznym dźwiękiem. Dzięki temu zidentyfikowanie problemu jest wręcz dziecinnie proste. Szczególnie warto zwrócić uwagę na dziwne odgłosy wydostające się z przedniej części wydechu. Jak najszybciej trzeba je wyeliminować. W przeciwnym razie może błyskawicznie dojść do przedostawania się spalin do kabiny kierowcy.

2. Nawiewy i uszczelka pod głowicą

Co w sytuacji, gdy czuć spalinami w samochodzie w momencie włączenia ogrzewania? Najprawdopodobniej zepsuła się nagrzewnica. A to oznacza, że spaliny pojawiają się w układzie chłodzenia samochodu. Jak do tego doszło? Każdy mechanik samochodowy od razu pomyśli o pęknięciu lub wydmuchaniu uszczelki pod głowicą. Przez to spaliny z komory spalania przedostają się do kanałów wodnych, zaś płyn chłodzący – do komór spalania. W ten sposób dochodzi do ubytku płynu ze zbiornika wyrównawczego. Objawem tego jest bardzo gęsty dym z wydechu w kolorze białym. Do podobnej sytuacji może dojść w momencie, gdy pęknie głowica.

3. Problem z zaworem EGR

Przyczyną zapachu spalin we wnętrzu samochodu może być także zatarcie zaworu EGR, który odpowiada za dostarczenie części spalin z powrotem do silnika (recyrkulacja spalin). W tym mechanizmie chodzi o nic innego jak obniżenie emisji szkodliwych substancji. Działanie proekologiczne? Jak najbardziej tak. Niestety w bardzo zużytych samochodach, które wyposażone są w wysokoprężny silnik, w zaworze EGR dochodzi do odkładania się nagaru. Efektem tego może być zatarcie układu.

Zapach spalin z nawiewu to nierzadko efekt awarii zaworu zwrotnego. Jak jeszcze może objawiać się ta usterka? Jeżeli poczujesz szarpanie silnika podczas dużego obciążenia, obfity dym z wydechu czy spadek mocy silnika, to możesz mieć prawie pewność, że doszło do wyżej wymienionego problemu. Czy można temu przeciwdziałać? Oczywiście, że tak! Wystarczy systematycznie, co około 60 tysięcy kilometrów, usuwać nagar specjalistycznym środkiem, który kosztuje zaledwie kilkadziesiąt złotych.

Dlaczego śmierdzi spalinami w samochodzie i co zrobić, gdy do tego dojdzie?

Już znasz potencjalne przyczyny niepokojącego zapachu spalin, który może wydostawać się z nawiewu w samochodzie. Do takiej sytuacji może dojść tuż po odpaleniu samochodu, w trakcie jazdy, a także po zgaszeniu silnika. W każdym przypadku trzeba jak najszybciej przewietrzyć kabinę. Nie możesz doprowadzić do sytuacji, w której przez dłuższą chwilę będziesz wdychać spaliny. To bardzo niebezpieczne dla Twojego organizmu! Pamiętaj, że podkręcenie wentylacji wewnętrznej nie przyniesie pożądanego efektu. Otwórz tylne szyby lub szyberdach.

Jak najszybciej udaj się do warsztatu samochodowego. Chyba, że sam znasz się na mechanice pojazdów i jesteś w stanie zdiagnozować przyczynę i usunąć usterkę. Nie warto jednak zwlekać. Części, których będziesz potrzebować do naprawy, znajdziesz na nocar.pl.

Źródło zdjęć: shutterstock.com, canva.com

Redakcja InfoMax

InfoMax to ludzie z pasją. Naszym codziennym zadaniem jest dostarczanie wiadomości i ciekawostek na różne tematy. W InfoMax uzyskasz informacje na interesujące Cię tematy, niezależnie od tego, czy szukasz informacji o dziecku, pracy, modzie czy zdrowiu.

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *