Botoks – zabieg nie tylko na zmarszczki
Botoks to najpopularniejszy zabieg na zmarszczki, który umożliwia niemal natychmiastowe ich wygładzenie. Okazuje się jednak, że toksyna botulinowa znajduje znacznie więcej zastosowań w gabinetach medycyny estetycznej. Zabieg botoksu wykorzystywany jest bowiem w leczeniu migreny, nadpotliwości oraz bruksizmu. O tym, w jaki sposób zabiegi z botoksem mogą poprawić nasz wygląd i komfort życia – porozmawiamy z ekspertem medycyny estetycznej dermatologiem w Klinice medycyny estetycznej Neonia z Krakowa Dr Ewą Kopycińską.
Spis treści
- 1 Czym jest substancja zwana botoksem?
- 2 Czy botoks umożliwia wygładzenie wszystkich zmarszczek?
- 3 Jak przebiega zabieg wygładzania zmarszczek botoksem?
- 4 Jak szybko zaczyna działać toksyna botulinowa? Efekty zauważalne są natychmiast?
- 5 A w jaki sposób botoks wspomaga walkę z nadpotliwością?
- 6 A na czym polega wykorzystanie botoksu w leczeniu bruksizmu?
- 7 Czy możliwe jest wystąpienie jakichkolwiek efektów ubocznych botoksu?
Czym jest substancja zwana botoksem?
Botoks to naturalnie występująca toksyna syntetyzowana przez bakterie. Toksyna ta blokuje przewodnictwo nerwowo – mięśniowe, co znalazło zastosowanie w gabinetach medycyny estetycznej. Iniekcje tego związku pozwalają na wygładzanie zmarszczek, a możliwe jest to dzięki ograniczeniu aktywności mięśni mimicznych twarzy. Botoks może ponadto stanowić niezwykle skuteczną metodę leczenia bólów migrenowych, a także bruksizmu, czyli niekontrolowanego zgrzytania zębami. Botoks https://neonia.com.pl/medycyna-estetyczna/toksyna-botulinowa/ jest ponadto najskuteczniejszym zabiegiem na nadpotliwość. Możliwość różnorodnego zastosowania botoksu sprzyja na pewno popularności tego typu zabiegów. Ale nie tylko – botoks wyróżnia się wysokim bezpieczeństwem stosowania, mało inwazyjną i szybką procedurą, a także możliwością szybkiego uzyskania efektu, który utrzymuje się przez wiele miesięcy.
Czy botoks umożliwia wygładzenie wszystkich zmarszczek?
Jak już wspomniano, toksyna botulinowa na zmarszczki wykorzystywana jest w celu wygładzania zmarszczek mimicznych. Botoks blokuje przewodnictwo nerwowo – mięśniowe, dzięki czemu zahamowana zostaje aktywność mięśni mimicznych twarzy. Oznacza to, że nie pracują wybrane, określone mięśnie twarzy, zatem nie należy obawiać się ograniczenia mimiki całej twarzy i powstania tzw. efektu maski. W ten sposób można wykorzystać botoks na czoło – toksyna botulinowa wygładzi zmarszczki poziome na czole, a także lwią zmarszczkę. Botoks idealnie sprawdza się także w redukowaniu zmarszczek pod oczami i w kącikach oczu (tzw. kurzych łapek).
Jak przebiega zabieg wygładzania zmarszczek botoksem?
Pierwszym etapem takiej terapii przeciwzmarszczkowej jest konsultacja z lekarzem dermatologiem, który oceni, czy można zastosować botox. Przeciwwskazania, które powinny być wykluczone podczas takiej wstępnej konsultacji, obejmują zaburzenia przewodnictwa nerwowo – mięśniowego, infekcje i stany zapalne skóry w miejscu planowanej iniekcji, niewydolność serca lub nerek, ciąża i laktacja, zaburzenia krzepliwości krwi oraz stosowanie antybiotyków. Jeśli brak przeciwwskazań do wykonania zabiegu, wówczas można przystąpić do iniekcji. Przy pomocy cieniutkiej igły wprowadzane są niewielkie ilości toksyny botulinowej, a odczucia bólowe są na tyle niewielkie, że zazwyczaj nie ma konieczności znieczulania skóry kremem z lidokainą. Zabieg trwa zaledwie kilkanaście minut, a bezpośrednio po zakończeniu zabiegu można powrócić do codziennej aktywności, gdyż ślady po wkłuciach są praktycznie niewidoczne.
Jak szybko zaczyna działać toksyna botulinowa? Efekty zauważalne są natychmiast?
Efekt wygładzania zmarszczek toksyną botulinowa pojawia się po kilku dniach i utrzymuje się przez około 6 miesięcy. Toksyna botulinowa podlega stopniowej degradacji w organizmie, więc gdy zauważymy, że botoks przestaje działać – wówczas można powtórzyć iniekcję. Warto podkreślić, że omawiając efekty zabiegu z toksyną botulinowa, nie należy ograniczyć się wyłącznie do zredukowania widoczności zmarszczek na tych kilka miesięcy. Przez cały czas działania botoksu ograniczone zostaje pogłębianie się zmarszczek, a to oznacza, że nawet po zaprzestaniu działania toksyny botulinowej zmarszczki będą nieco płytsze. Botoks może być zatem z powodzeniem stosowany jako zabieg profilaktyczny dla młodych osób, które chcą spowolnić proces pogłębiania się zmarszczek.
A w jaki sposób botoks wspomaga walkę z nadpotliwością?
Nadpotliwość to stan spowodowany nadmierna aktywnością gruczołów potowych, nad którym można zapanować dzięki iniekcjom toksyny botulinowej. Ostrzykiwanie określonych partii skóry botoksem pozwala na ograniczenie aktywności gruczołów potowych, co przekłada się na zahamowanie wydzielania potu na okres kilku miesięcy. Zazwyczaj botoksem ostrzykuje się dłonie i stopy, a także okolice czoła czy nad górną wargą. To metoda bez porównania skuteczniejsza niż stosowanie antyperspirantów. Podobnie jak w przypadku wygładzania zmarszczek botoksem, także zabieg leczenia nadpotliwości można powtarzać w razie potrzeby. Efekty pojawiają się po kilku dniach.
A na czym polega wykorzystanie botoksu w leczeniu bruksizmu?
Bruksizm to dysfunkcja polegająca na mimowolnym zaciskaniu i zgrzytaniu zębami. Nieleczony bruksizm prowadzi do ścierania zębów, dysfunkcji stawu skroniowo – żuchwowego oraz zmiany rysów twarzy w jej dolnej partii. Leczenie bruksizmu przy pomocy specjalnych nakładek, czyli szyn relaksujących nie zapewnia ciągłego zapanowania nad odruchem zgrzytania zębami. Natomiast skuteczne okazuje się być ostrzykiwanie okolic stawów skroniowo – żuchwowych toksyną botulinową. Mięśnie zostają długotrwale zrelaksowane, zanika odruch zaciskania zębów, a efekty utrzymują się przez 6 – 8 miesięcy.
Czy możliwe jest wystąpienie jakichkolwiek efektów ubocznych botoksu?
Powikłania po botoksie występują bardzo rzadko i zazwyczaj mają charakter przemijający, utrzymują się zatem przez kilka pierwszych dni po zabiegu. Mowa o zaczerwienieniu, zasinieniu skóry, wystąpieniu niewielkich krwiaków czy obrzęków. Bardzo rzadko dochodzi do wystąpienia objawów ogólnych, takich jak nudności i wymioty, gorączka, zaburzenia widzenia czy zmęczenie.
Artykuł powstał we współpracy z Kliniką medycyny estetycznej Neonia